DamaLab, Dama (Teorik) ve Lab (Uygulama) kelimelerinin birleşiminden oluşan ve hem kurumların veri yönetimi konusundaki yetkinliklerini arttırma hem de kişilerin bu alanda uzmanlaşmasını hedefleyen bir eğitim çözümüdür.

Günümüzde veri yönetimine duyulan ilginin artmasıyla beraber bu alanda çalışacak donanımlı kişilere duyulan ihtiyacın da paralel şekilde arttığını görüyoruz. Bu ihtiyaca çözüm yaratabilmek adına, çok uzun zamandır veri yönetimi projelerinde edindiğimiz saha deneyimlerini bir eğitim çözümü altında toplamaya karar verdik ve DamaLab adını verdiğimiz eğitim platformunu oluşturduk.

Damalab Neyi Amaçlar

İlk bölümde de bahsettiğim gibi DamaLab platformunun temel amacı kurumlarda veri yönetimi konusunda uzmanlaşma sağlamak. Bunun yanında DamaLab’ın diğer amaçlarını aşağıdaki gibi listeleyebiliriz;

  • Üniversite öğrencilerine staj ve iş imkânı sunmak
  • Akademik alanda uzmanlıklar oluşturmak
  • Veri yönetimi konusundaki eğitim taleplerini uzman bir kadro ile kaliteli bir şekilde yönetmek

Buradaki önemli nokta, DamaLab’ın kurumsal seviyede sağladığı eğitim imkanlarına ek olarak üniversite öğrencileri için de bir farkındalık ve uzmanlık oluşturmasıdır. Veriyle ilgili kariyer yapmak isteyen ve nereden başlayacağından emin olamayan kişiler için temel yetkinliklerin öğrenileceği eğitimler de platform içerisinde yer almaktadır.

Temel Kazanımlar

DamaLab gerek zengin eğitim kataloğu gerek ilerleyen bölümlerde bahsedeceğim işleyiş modelinden dolayı katılımcılarına birçok farklı alanda kazanımlar sağlayan bir platformdur. Bu kazanımları aşağıdaki şekilde sıralayabiliriz;

  • Hızlı Adaptasyon
  • Sürdürebilirlik
  • Verimlilik
  • Standartların Korunması
  • Geliştirme Kalitesi
  • Performans Artışı
  • Çalışan Memnuniyeti

İşleyiş Modeli

DamaLab bünyesindeki eğitimlerin işleyişini düşündüğümüzde farklı kitlelere hitap edecek farklı eğitim modellerinin olduğunu rahatlıkla söyleyebiliriz. Bunları aşağıda görülebileceği üzere 4 ana başlıkta listeleyebiliriz.

En başta da belirttiğim gibi DamaLab hibrit bir platform. Eğitim içeriklerini isterseniz kaydettiğimiz dijital içeriklerden takip edebilirsiniz. Video içeriklerini tamamladıktan sonra dersin uygulamasını görmek isterseniz sizlere açacağımız hazır eğitim (Lab) ortamlarından faydalanabilir ve ellerinizi kirletebilirsiniz. Gerek eğitim konularıyla ilgili gerek kariyer yolculuğuyla ilgili sorularınız varsa, uzman veri yönetimi kadromuzla bire bir görüşmeler yapıp onların fikirlerini ve yönlendirmelerini alabilirsiniz. Son olarak da eğitim içeriklerini uzman eğitmenlerimiz eşliğinde online veya yüz yüze sınıf eğitimi olarak da alabilirsiniz. Hangi yöntemle ilerleyeceğiniz tamamen size bağlı.

İlerleyen bölümde dört başlıkta özetlediğim işleyiş modelinin biraz daha detayına inmek istiyorum.

1-   Dijital İçerikler

Eğitimlerimizi LMS portalından yayınladığımız video içerikleriyle zenginleştiriyoruz. Uzman eğitmenlerimiz tarafından oluşturulan dijital içerikler takip edilerek hem teorik hem de uygulamalı olarak ilgili dersin anlaşılmasını hedefliyoruz.

Videoların arasına serpiştirdiğimiz online sınavlarla kişilerin yetkinliğini ölçmeyi ve eksik kaldığı konuları tespit edip bu konuların tekrar izlenmesini öneriyoruz.

2-   Lab Ortamı

Video içeriklerinin uygulama konusunda tek başına yeterli olmayacağının farkındayız, dolayısıyla her katılımcıya ilgili teknolojiyi daha yakından görebilecekleri bir Lab ortamı da sağlıyoruz. Katılımcılar DamaLab sunucularına bağlanarak, bir senaryo doğrultusunda geliştirme yapma şansı buluyor. Örneğin; dersimiz Informatica PowerCenter üzerinde Join işlemi olsun. Bu dersin uygulamasına geçmeden önce aşağıdaki gibi bir senaryomuzun olduğunu;

Bu senaryo doğrultusunda ise aşağıdaki işlemleri yapacağımızı belirtiyoruz ve akabinde katılımcılardan geliştirme yapmasını bekliyoruz. Böylelikle bu geliştirmenin neden yapıldığını ve günlük hayatta hangi problemi çözdüğünü de net bir şekilde aktarmış oluyoruz.

3-   Mentorlük Desteği

DamaLab’ı öne çıkaran bir diğer özellik ise mentorlük desteği. Eğitim videolarını izlediniz ve lab ortamındaki uygulamaları da tamamladınız ancak hala bir takım soru işaretleriniz varsa eğitmeninizle doğrudan iletişime geçebilir ve mentorlük desteği alabilirsiniz.

Belirli aralıkla yapacağımız bire bir görüşmelerle hem eğitimlerle ilgili hem de sektör ve kariyer yolculuğuyla ilgili soruları yanıtlıyoruz. Ayrıca öğrencileri deneyimli veri yönetimi uzmanlarıyla görüştürerek, bu alanda çalışan kişilerin sıradan bir gününü nasıl geçirdiğinin ve nasıl aktivitelerde bulunduğunun da görülmesini sağlıyoruz.

4-   Sınıf Eğitimleri

Gerek uzaktan(online) gerek yüz yüze sınıf eğitimleri düzenliyoruz. Uzman eğitmenlerimizin teorik anlatımı sonrasında eğitmenlerimizle eş zamanlı yapılan uygulamalarla eğitimin interaktif bir şekilde geçmesini sağlıyoruz.

Eğitim Kataloğu

Bu bölümde de DamaLab’ın eğitim kataloğuna değineceğim. Girişte bahsettiğim gibi DamaLab’ın eğildiği asıl konu veri yönetimi ve bu doğrultuda tüm veri yönetimi konseptlerine dair eğitimler, platform bünyesinde mevcut. Bu eğitim başlıklarını aşağıdaki görselde de görüldüğü üzere; Veri Entegrasyonu, Veri Kalitesi, Veri Yönetişimi, Ana Veri Yönetimi ve Veri Güvenliği olarak sayabiliriz.

Burada ilgili konseptin ne olduğu, neden önemli olduğu, ne şekilde yönetilmesi gerektiği ve günümüzde hangi teknolojilerle yönetildiği gibi temel konulara değiniyoruz ve bu alanda lider teknolojilerle bu sürecin nasıl işlediğini görüyoruz. Yani DamaLab’ın tanımına uygun şekilde hem teorik hem de uygulamalı olarak tüm konseptleri detaylı bir şekilde öğrenmiş ve pekiştirmiş oluyoruz.

Veri yönetimi konseptlerine ek olarak, veriyle ilgili bir kariyer hedefleyen ve nereden başlayacağına karar verememiş kişiler için de temel eğitimlerimiz mevcut. Bu eğitimlerde temel amacımız bu alanda bir kariyer düşünen herkesin bilmesi gereken veriyle ilgili terminoloji, işletim sistemi bilgisi ve SQL bilgisi gibi temel yetkinlikleri kişiye kazandırmak.

Son olarak platform içerisindeki iki eğitimin detaylarından özet seviyede bahsederek yazımı sonlandıracağım.

1-   Temel Veri Yönetimi Eğitimi

Yukarıdaki bölümde bahsettiğim veriyle ilgili bir kariyer düşünen kişiler için oluşturduğumuz ve temel yetkinliklerin kazanıldığı başlangıç eğitimi. Aşağıdaki görselde eğitimin temel başlıklarını bulabilirsiniz.

2-   Temel Veri Entegrasyon Eğitimi

Veri entegrasyonu ve ETL kavramının temellerine ek olarak bu alanda yaklaşık 20 yıldır lider durumda bulunan teknoloji Informatica PowerCenter uygulamasını konu alan eğitim. Yine aşağıda eğitimin içeriğine dair başlıkları bulabilirsiniz.

DamaLab platformundan ve platformun öne çıkan özelliklerinden bahsettiğim yazımı burada sonlandırıyorum. İlerleyen dönemde gerek mevcut eğitimleri daha detaylı anlattığım gerekse platforma eklenen yeni eğitimlerden bahsedeceğim yazılarda görüşmek üzere. Şimdilik hoşçakalın!

Saygılarımla,
Güray Uzun

0536-299-57-76 | [email protected]